Adelaide United nie zagrają w Lidze Mistrzów!

2 zamiast 3 australijskich zespołów wystąpią w Lidze Mistrzów Azji 2016! Adelaide United po dramatycznym meczu przegrali dziś z chińskim Shandong Luneng1:2, marnując rzut karny w końcówce. The Reds pozostaje więc walka o play-offy w A-League.

Adelaide United to najczęściej grający w Lidze Mistrzów australijski zespół. W 2008 roku, w 2. edycji, w której startować mogły australijske zespoły, The Reds doszli do finału tych rozgrywek. Tym razem podopieczni legendy Barcelony - Guilermo Amora musieli zagrać baraż o fazę grupową z ekipą prowadzoną przez Mano Menezesa.

Pierwsza połowa podopiecznych Brazylijczyka była świetna - gole Yang Xu i Diego Tardelliego dały prowadzenie 2:0 3. drużynie poprzedniego sezonu w Chinach i szanse na wywiezienie z Australii awansu.

Po przerwie zaświeciło światełko w tunelu Adelajdy. W 70. minucie z boiska po drugiej żółtej kartce wyleciał Wang Yongpo, a w 83. United mieli rzut karny...

Do jedenastki podszedł Argentyńczyk Marcelo Carusca, który w A-League gra od 2012 i każdy sezon rozgrywa od dechy do dechy. Dziś były pomocnik Banfieldu i Estudiantes z 11 metrów huknął jednak w poprzeczkę. Mimo to tuż przed upływem regulaminowego czasu gry Hiszpan Sergio Cirio (w United również od 2012) głową pokonał Wang Daleia. Było już tylko 1:2, a japoński sędzia doliczył aż 6 minut.

Wcześniej, na ostatnie 20 minut na boisku zameldowała się legenda United - Sergio van Dijk. Urodzony w Holandii reprezentant Indonezji grał w Adelajdzie w latach 2010-12 (w sezonie 2010-11 Złoty But A-League dla najlepszego strzelca sezonu). Były gracz Brisbane Roar i Groningen ostatnie lata spędził w Indonezji i Tajlandii i dzisiaj nie dawał takiej jakości, jak jeszcze 4 lata temu. Przy stanie 0:2 zmarnował świetne dośrodkowanie Craiga Goodwina i głową z 4. metrów minimalnie chybił.

Przez pełne 6 doliczonych minut piłka nie schodziła z połowy boiska gości, ale Chińczycy robili wszystko, żeby wybić z rytmu rywala (złapali 3 żółte kartki za przedłużanie gry) i ostatecznie to oni zagrają w grupie F Ligi Mistrzów Azji. Ich rywalami będą FC Seoul, Sanfrecce Hiroszima i Buriram United.

Adelajdzie pozostaje gra w A-League, gdzie na 9 kolejek przed końcem sezonu regularnego, zajmują 6. - ostatnie miejsce dające awans do play-offów.  Dzisiejsza porażka była pierwszą dla The Reds we wszystkich rozgrywkach od 28 listopada. Od tego czasu zremisowali 3 i wygrali 7 kolejnych spotkań. Kolejne już w niedzielę o 5:00 polskiego czasu, gdy w Gosford przyjdzie im się mierzyć z Central Coast Mariners.

Liga Mistrzów Azji - 3. runda eliminacyjna
Adelaide United - Shandong Luneng 1:2
89' Cirio - 17' Xu, 39' Tardelli

Adelaide United: Galekovic (gk) (c), Marrone, McGowan, Elsey, Elrich (Dugandzic 84’), Isaias, Mauk (Kamau 77’), Carrusca, Goodwin, Djite (Van Dijk 63’), Cirio
Trener: Guilerme Amor (Hiszpania)

Shandong Luneng: Wang Dalei, Dai Lin, Zheng Zheng, Gil, Zhao Mingjian; Jucilei, Wang Yongpo, Montillo (Zhang 84’), Hao Junmin (c); Tardelli (Wenzhao 87’), Yang Xu (Lui Bin Bin 76’)
Trener: Mano Manezes (Brazylia)