Auckland City niepokonani od ponad ponad roku! 7. Mistrzostwo Navy Blues!

Auckland City trzeci raz z rzędu, a 7 w historii wygrali sezon zasadniczy nowozelandzkiej Premiership. Teraz podopieczni Ramona Tribulietxa celują w 7. w historii Mistrzostwo kraju! Z kolei WaiBOP United porażka z Navy Blues była ostatnim meczem w historii...

Auckland City trzeci raz z rzędu, a 7 w historii wygrali sezon zasadniczy nowozelandzkiej Premiership, wygrywając tytuł Premiers. Teraz podopieczni Ramona Tribulietxa celują w 7. w historii Mistrzostwo kraju!

ASB Premiership istnieje od 2004 i obecnie rozgrywa 12. sezon w historii. Dotychczas tylko 2 kluby zdobywały Mistrzostwo i Mistrzostwo sezonu regularnego (Premiers): Waitakere United (5 Premiers, 5 Mistrzostw kraju) i właśnie Auckland City (7 Premiers, 7 Mistrzostw kraju). Tyle, że sezon 2015/16 jest dla dwóch najbardziej utytułowanych klubów Nowej Zelandii zgoła odmienny.

Waitakere w weeekend zakończyli jedną z najgorszych kampanii w historii, zajmując dopiero 6. miejsce (w 8-drużynowej lidze) i nie kwalifikując się nawet do play-offów o Mistrzostwo. Auckland City wygrywając w niedzielę 4:1 z WaiBOP przypieczętowali zdobycie Premiers 15/16 i kończąc sezon regularny bez porażki! To rekordowe osiągnięcie.

Tylko pierwsza połowa meczu z WaiBOP była wyrównana. Klub z 4. największego miasta Nowej Zelandii - Hamilton (150 tys. mieszkańców) tym meczem żegnał się z publicznością, kończąc swoją egzystencję. W sezonie 2016/17 w ASB Premiership zastąpi go Hamilton Wanderers - drużyna, która do tej pory grała tylko w lidze stanowej, ale w swoich szeregach miała takich piłkarzy jak Chris Wood (dziś Leeds United) czy Marco Rojas (VFB Stuttgart, obecnie FC Thun).

Ostatni mecz w historii WaiBOP United. Od przyszłego sezonu zastąpi ich inny klub z Hamilton - Wanderers.

Minimalne prowadzenie do przerwy dał Navy Blues (jak nazywa się Auckland City) reprezentant Wysp Salomona i prawdziwe odkrycie sezonu - Micah Lea'alafa. 24-latek przybył do Nowej Zelandii z Amicale (Mistrz Vanuatu), a wcześniej grał w największym klubie w ojczyźnie - Solomon Warriors. W tym sezonie zagrał w 12 meczach i strzelił 7 goli, a ostatnio pomógł reprezentacji zakwalifikować się do Mistrzostw Świata w... futsalu.

Największe zagrożenie ze strony WaiBOP przychodziło ze strony Amerykanina Seana Morrisa - byłego zawodnika City i wychowanka Portland Timbers (MLS) oraz Stephena Hoyle'a. Anglik w tym meczu walczył o koronę Króla Strzelców z Ryanem de Vriesem z City. Przed pierwszym gwizdkiem gracz Auckland miał 11 trafień, a Hoyle 9. Godził ich Ben Harris z Team Wellington, który z 13 trafieniami prowadził i z czekał na koniec spotkania City - WaiBOP i pewnie najchętniej nie obejrzałby w nim żadnego gola.

Wydawało się, że szansa Navy Blues na skończenie sezonu bez porażki wymyknie się w 55. minucie. Tuż po wyrównaniu Hoyle'a (52. minuta, 10. gol Anglika w sezonie), z boiska wyleciał Koreańczyk Dae-Uk Kim i niemal całą drugą połowę podopieczni Tribulietx'a musieli grać w dziesiątkę. Od czego ma się jednak Ryana De Vriesa.

Koreańczyk Kim wylatuje z boiska przy stanie 1:1 w 55. minucie. Wówczas rekord Auckland City stanął pod wyraźnym znakiem zapytania.

Urodzony w RPA reprezentant Nowej Zelandii (debiut w 2015) obudził się w najlepszym możliwym momencie, gdy tuż po upływie godziny gry, huknął nie do obrony z dystansu pod porzeczkę bramki gości, zdobywając gola kolejki.

Ryan De Vries świętuje swojego 1. gola w meczu, ale nie ostatniego. Kolejny dał mu koronę Króla Strzelców!

W 61. minucie 24-latek przedryblował 3 rywali i spokojnym uderzeniem w bliższy róg, pokonał Zaca Speedy'ego, zdobywając swojego 13. gola w sezonie i zrównując się tym samym z Benem Harrisem w klasyfikacji najlepszych strzelców ligi.

Wcześniej drugiego gola zdobył Lea'alafa i grający w dziesiątkę City pokonali WaiBOP 4:1, pieczętując tym samym tytuł Premiers i rekord ligi, nie przegrywając ani jednego meczu w sezonie. Ostatni raz gracze Ramona Tribulietx'a w lidze przegrali 11 stycznia... 2015 roku (1:3 z rezerwami Wellington Phoenix).

W sobotę 5 marca o 4:35 polskiego czasu City zagrają w półfinale play-offów z 4. drużyną sezonu regularnego - Canterbury United. Jeżeli wygrają, zameldują się w finale, gdzie o Mistrzostwo zagrają z lepszym z pary Hawke's Bay - Team Wellington.  Finał przewidziano na 10 marca,.

Ostatnia kolejka sezonu regularnego w Nowej Zelandii w skrócie. 4 drużyny grają dalej o Mistrza, 4 kończą sezon!

Niespełna miesiąc po ewentualnym finale ligi, Navy Blues jako reprezentant Nowej Zelandii przystąpią do gry w Lidze Mistrzów Oceanii, która w tym roku zostanie rozegrana... w Nowej Zelandii (4. raz w historii). W grupie 7-krotni Mistrzowie Nowej Zelandii zagrają z Amicale (Vanuatu), Solomon Warriors (Wyspy Solomona) i Lae City Dwellers (Papua Nowa Gwinea). Zwycięzca turnieju zyska miejsce w Klubowym Pucharze Świata 2016, jako reprezentant Oceanii. City będą bronić tytułu (od 2011 triumfowali 5. razy z rzędu).

14. kolejka ASB Premiership (ostatnia sezonu regularnego)
Auckland City - WaiBOP United 4:1 (1:0 do przerwy)
24', 64' Micah Lea'alafa, 61' 71' Ryan De Vries - 51' Stephen Hoyle

czerwona kartka: 55' Dae-Wook Kim (druga żółta)

Czy wiesz, że?

- Zwycięstwo Auckland City nad WaiBOP było 27. kolejnym meczem w lidze bez porażki. Tym samym Navy Blues pobili swój własny rekord, który do tej pory dzielili jednak z Waitakere United.

- Dopiero 2. raz w historii ASB Premiership drużyna kończy sezon bez choćby jednej porażki.

- Mecz przeciwko Auckland City był ostatnim w historii WaiBOP United. Ich miejsce w lidze zajmą w przyszłym sezonie Hamilton Wanderers.