Fuzja po kazachsku

Dziwna jest historia dzisiejszego sparingowego rywala Śląska Wrocław. Astana powstała w 2008 r. w wyniku zespolenia FK Ałmaty i astańskiego Megasportu – wówczas ligowego beniaminka. Początkowo występowała jako Lokomotiw i pomimo dobrych wyników po trzykroć nie został dopuszczony do rozgrywek w Europie. Powodem był fakt, że istniał mniej niż 3 lata.

Pierwszy taki raz miał miejsce tuż po dokonaniu połączenia. Ałmatczycy przegrali bowiem w decydującym starciu o puchar z mistrzem kraju, Aktobe. Co ciekawe do tego roku w lidze grał inny team o nazwie Astana: mistrz z lat 2000, 2001 i 2006 oraz trzykrotny triumfator rozgrywek pucharowych. Wycofał się jednak z powodu długów.

W debiutanckim sezonie nowemu klubowi zabrakło 5 punktów do obrońców tytułu. Rok później drużyna sięgnęła po puchar pokonując w finale Szachtiora Karaganda (1:0). W trakcie następnych rozgrywek zmieniła nazwę na FK Astana i minimalnie przegrała rywalizację o prawo gry w europejskich pucharach.

Wreszcie w 2012 r. piłkarze ze stolicy dopięli swego. Po triumfie nad Irtyszem Pawłodar (2:0) w decydującej potyczce pucharowej drugi raz wywalczyli to trofeum i już nie nie stało na drodze do międzynarodowego debiutu.

W minionym roku już w rundzie odpadli z Ligi Europejskiej nie zdobywając nawet bramki. Ulegli Botewowi zarówno u siebie (0:1), jak i na wyjeździe (aż 0:5). Warto zaznaczyć, że Bułgarzy załapali się do pucharów dosłownie w ostatniej chwili po wycofaniu CSKA Sofia.

W minionym sezonie (w Kazachstanie grają systemem wiosna-jesień) Astana wywalczyła wicemistrzostwo ustępując jedynie o punkt ekipie Aktobe. Sparingowy rywal Śląska w rundzie zasadniczej zgromadził 41 oczek odnosząc 12 zwycięstw, 5 spotkań remisując i tyle samo przegrywając. Po podziale dorobku na pół rozpoczął fazę finałową z udziałem najlepszej szóstki w kraju z trzypunktową stratą do lidera. Tu astańczycy wygrali 7 meczów, zaś w 3 doznali porażki.

Zespół strzelił najwięcej bramek w lidze, bo aż 54. Stracił przy tym 35 goli. Jako wicemistrz wystąpi w przyszłym sezonie w I rundzie eliminacji do Ligi Europejskiej. Będzie to jego drugi start w tych rozgrywkach.

W Pucharze UEFA grało również Ałmaty, które ma na koncie 3 triumfy w Pucharze Kazachstanu. Przed 7 laty wyeliminowało gruzińskie Olimpi Rustawi, odpadając potem z norweskim Rosenborgiem Trondheim. Parę lat wcześniej uległo czeskiej Viktorii Žižkov oraz mołdawskiemu Sheriffowi Tyraspol.

sukcesy Astany:

Puchar Kazachstanu: 2010, 2012

Superpuchar: 2011

wicemistrzostwo: 2009, 2013

sukcesy Ałmaty

Puchar Kazachstanu: 2006

brązowy medal: 2003

sukcesy starej Astany:

mistrzostwo: 2001, 2002, 2006

Puchar Kazachstanu: 2001, 2002, 2005

 
  • dodano: 29.01.2014 10:28
  • autor: FPP
  • Komentarzy ()
 
 

Partnerzy