Mike Carson. Menedżerowie

Zimni i zamknięci w sobie, czy empatyczni i zawsze skorzy do pomocy? Jacy są najlepsi menedżerowie świata, którzy przez ostatnie lata pracowali w Premier League? Na te pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Mike Carson, a przy okazji przedstawia warsztat i metody pracy utytułowanych szkoleniowców związanych z brytyjską piłką.

obserwuj autora na twitterze: filipmfn

Dzięki współpracy z League Managers Association autorowi udało się dotrzeć do wielu uznanych menedżerów. Obok tych znanych wszystkim fanom futbolu, czyli chociażby Jose Mourinho, Sir Alexa Ferguson czy Carlo Ancelottiego, w książce znajdziemy także spostrzeżenia mniej medialnych Sama Allardyce’a, Neila Warnocka, Micka McCarthy’ego czy Hope Powell, byłej już selekcjonerki żeńskiej reprezentacji Anglii. Każdy z wymienionych menedżerów dzieli się swoimi przemyśleniami na różne kwestie związane z zarządzaniem ludzkim. W końcu, przynajmniej zdaniem legendarnego szkoleniowca Manchesteru United, menadżer to najważniejsza osoba w klubie.

W dziele Carsona poruszane są najróżniejsze zagadnienia związane z menedżerką – od selekcji, przez postępowanie z zawodnikami, tworzenie regulaminów, radzenia sobie ze stresem i porażką, czy celebrowania zwycięstw. Książka nie tylko ukazuje, jak myślą i pracują wielcy stratedzy piłki nożnej, ale jest także pewnego rodzaju poradnikiem dla początkujących menedżerów. Każdy rozdział kończy się kilkoma poradami, które można wprowadzić do swojej pracy. Autor własne doświadczenie podpiera opiniami doświadczonych szkoleniowców, którzy musieli radzić sobie z niejednym kryzysem na swojej menedżerskiej drodze.

Ciekawym tematem jest chociażby podejście do porażek. Od Bobby’ego Robsona i jego „nie bądź smutny tylko dlatego, że w drugiej szatni ktoś szaleje ze szczęścia”, przez Wengera „największą presję odczuwa się, jadać w sobotni wieczór do domu po przegranym meczu, kiedy człowiek myśli, ilu ludzi będzie z tego powodu płakać”, aż po Harry’ego Redknappa, który po słabym spotkaniu swojego zespołu nie potrafi nawet spędzić świąt z rodziną. Ten przykład świetnie pokazuje, jak bardzo różnią się między sobą poszczególni menedżerowie. Choć każdy z nich osiągał olbrzymie sukcesy, to do wielu spraw mają zupełnie inne podejście. Autor na podstawie ich doświadczeń stara się formułować rady, ale jednocześnie pokazuje, że nie ma jednej, wytyczonej drogi do sukcesu.

Mocną stroną książki jest bez wątpienia mnogość menedżerskich wypowiedzi. Autor wykorzystuje mnóstwo cytatów, co sprawia wrażenie, że autor rzeczywiście oddaje myśli najlepszych trenerów i szkoleniowców świata, jednocześnie zamieszczając tylko krótki swoje wprowadzenie czy komentarz. Dzięki temu choć na chwilę przenosimy się do szatni wielkich angielskich klubów i podpatrujemy z ukrycia pracę tamtejszych fachowców. Carson stara się wyciągać wnioski z komentarzy menedżerów, ale jednocześnie rzetelnie przekazuje nam ich filozofię pracy w różnych warunkach i sytuacjach.

Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że nie jest to lektura skierowana do przeciętnego fana futbolu. To raczej pozycja dla konkretnie sprecyzowanego grona osób, które zainteresowane są szeroko pojętym działem human resources, kulisami pracy menedżerów lub dla takich, którzy sami muszą radzić sobie z zarządzaniem swoimi pracownikami. „Menedżerowie” napisani zostali nie z perspektywy kibica futbolu, a eksperta w dziedzinie przywództwa, którym jest Carson. W tej roli książka spisuje się co najmniej bardzo dobrze, ale ze względu na tematykę zdecydowanie nie jest to dzieło, które porwie wszystkich.

Oczekujesz taktycznych zagwozdek czy skandalicznych historii z szatni piłkarskich? Zawiedziesz się. Chciałbyś poznać warsztat wybitnych menedżerów, nazywanych tutaj przywódcami? Kupuj śmiało. Dzięki „Menedżerom” tajniki pracy utytułowanych szkoleniowców stoją przed Wami otworem.

 

 
  • dodano: 24.11.2014 22:01
  • autor: Filip Błajet
  • Komentarzy ()
 
 

Partnerzy