Co to są implanty?

2019-01-24

Jeśli z jakichś przyczyn borykasz się z brakiem jednego lub kilku zębów, nie zwlekaj - szybko udaj się do dobrego stomatologa, by zadbać o zdrowie swojego uśmiechu. Pomocna w twojej sytuacji z pewnością okaże się implantologia - jedna z młodszych dziedzin stomatologii. Zanim jednak wpiszesz w okienko wyszukiwarki hasło “implanty warszawa http://odentimplanty.pl/ “ i znajdziesz najlepszy dla siebie gabinet, dowiedz się, co to są implanty i dla kogo będą najlepszym rozwiązaniem.


Mówiąc najkrócej, implanty są sztucznymi korzeniami, na których następnie zamocować można również sztuczny ząb. Stosowane są u pacjentów z brakami w uzębieniu celem niedoprowadzenia do licznych wad zgryzu i uniemożliwienia rozwoju bakterii w jamie ustnej.


Najczęściej implanty wykonywane są z tytanu lub stopów tytanu. Właśnie ten metal bez większego problemu z czasem zrasta się z naturalną kością, co pozwala uzyskać najtrwalszy z możliwych efekt. Implanty mogą być również wykonane z materiałów ceramicznych - w takich przypadkach również obserwujemy proces osteointegracji.


Implanty składają się ze sztucznego korzenia i sztucznego zęba. Sztuczny korzeń jest implantem w kształcie ćwieka, który mocowany jest w miejscu naturalnego zęba, którego już nie ma. Jeśli natomiast zakładanie implantu następuje niedługo po samym usunięciu zęba, należy umiejscowić go w lekkim oddaleniu od miejsca naturalnego zęba, by zapewnić w ten sposób trwałość umocowania i obniżyć ryzyko wystąpienia infekcji lub nieprzyjęcia się implantu. Po wszczepieniu sztucznego korzenia należy odczekać od kilku miesięcy do pół roku, w czasie których pacjent ma założoną tzw. tymczasową protezę, by poprawić estetykę. Po wrośnięciu implantu montowane są specjalne łączniki, które pozwalają na zamocowanie korony zęba lub mostu. Implanty można zamontować tylko pod warunkiem, że kość jest wystarczająco gruba.


Istnieje możliwość, że implanty się nie przyjmą - zdarza się to u ok. 5% pacjentów.Dlaczego warto zdecydować się na implanty?


Implanty zakładane są pacjentom, którzy muszą uzupełnić przestrzeń po utraconym zębie. To szczególnie wygodna metoda uzupełniania przestrzeni międzyzębowych, ponieważ na implantach istnieje możliwość montażu protezy, która nie będzie się przesuwała czy wypadała, jak to bywa z protezami, które trzymają się dzięki samej sile przyssania.


Najczęściej implanty wykonane są z tytanu. U większości pacjentów wytrzymują nawet kilkanaście lat. Bywa jednak, że śrubki poluzowują się lub odkręcają. Prostym sposobem na uniknięcie lub walkę z problemem jest regularne odwiedzanie stomatologa, który może je bez trudu dokręcić.


To nie jest jednak tak, że implanty są dla wszystkich. Nim zaczniesz szukać pod hasłem “implanty warszawa”, musisz zdawać sobie sprawę, że nie zaleca się ich wstawiania osobom, które palą papierosy. Substancje zawarte w dymie papierosowych mają duże znaczenie dla dziąseł - jego szkodliwy wpływ na nie może sprawić, że pojawią się komplikacje czy implanty zostaną utracone. Równie bezzasadne są implanty u osoby, która nie dba i nie będzie dbała prawidłowo u higienę jamy ustnej.