Dostawcy VoIP - jak wybrać najlepszego?

2019-05-24

Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich kilku lat usługa VoIP znacząco zyskała na popularności. W związku z tym dostawcy VoIP dostosowują swoje oferty do potrzeb polskich przedsiębiorców, próbując wręcz prześcigać się w coraz atrakcyjniejszych ofertach przygotowanych dla nich. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, czy dostawcy VoIP, których znalazłeś np. w Internecie, sprawdzą się u ciebie, musisz najpierw dobrze zrozumieć, czym w ogóle jest technologia VoIP i jakie działania doprowadzą do realnego obniżenia kosztów połączeń. To szczególnie ważne, gdy twoja firma ma potrzebę licznych i często dość długich rozmów międzynarodowych.

Sieć VoIP - co to jest?

Jak już zapewne zdążyłeś zauważyć, sieć VoIP to specjalna technologia, której celem jest przesyłanie dźwięku za pomocą Internetu. Pozwala ona zatem na połączenia głosowe dokładnie takie, jak standardowa linia telefoniczna, jednak w oparciu o sieć internetową. Właśnie z tego powodu znajdziesz ją także pod nazwą telefonia internetowa czy telefonia IP. Okazuje się, że w usłudze VoIP koszt połączeń, jaki oferują dostawcy VoIP, jest dużo tańszy niż w przypadku klasycznych połączeń. Warto także na wstępie zaznaczyć, że w obrębie samej sieci połączenia odbywają się za darmo - niezależnie od tego, czy są to połączenia międzynarodowe czy wewnątrz jednego kraju. Nie ma zatem nic dziwnego, że dostawcy VoIP tak często proponują swoje oferty przedsiębiorcom - w szczególności tym, którzy prowadzą międzynarodowe biznesy. Okazuje się, że w większości dostawcy VoIP mają przygotowane oferty, które pozwalają na znaczące zminimalizowanie kosztów połączeń z klientami i kontrahentami. Wszystkie połączenia w tej sieci oparte są na protokole IP, dzięki któremu możesz połączyć się nie tylko z telefonami stacjonarnymi czy użytkownikami aplikacji typowych dla VoIP, ale także z telefonami komórkowymi. Co ważne, aby obsługiwać sieć VoIP, nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. W zupełności wystarczy ci połączenie z internetem oraz komputer lub telefon.

Dostawcy VoIP - jak wybrać?

Łatwo zauważyć, że w obecnych czasach dostawcy VoIP robią wszystko, byś wybrał właśnie ich. Dlatego musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, gdy wybierasz ofertę dla siebie.

Na początek sprawdź, czy połączenia wewnątrz samej sieci nie będą generowały kosztów. Powinny kosztować cię dokładnie 0 zł i profesjonalni dostawcy VoIP to właśnie oferują. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy masz kilka siedzib w różnych miejscach. Gdy przeglądasz, co oferują dostawcy VoIP, zwróć uwagę, czy mają w swojej ofercie naliczanie sekundowe. Brzmi nieco zabawnie, a po kilku miesiącach możesz zaoszczędzić naprawdę sporą sumę. Ważne jest też, by dostawcy VoIP zaproponowali ci środki testowe, dzięki którym zobaczysz, czy połączenie jest dobrej jakości i będziesz mógł porównać między sobą oferty konkurencji. Niezwykle ważne jest bowiem to, by dostawcy VoIP oferowali ci połączenia w jakości premium.