Fotografia ślubna - jak wybrać fotografa?

2019-02-06

Ślub to wyjątkowe wydarzenie. Nie ma nic dziwnego w tym, że każda para młoda chce mieć z niego piękną pamiątkę. Jak wybrać właściwego fotografa? Fotografia ślubna to bardzo specyficzna praca - fotograf musi być nie tylko kreatywny, ale przede wszystkim mieć doświadczenie i umiejętności, które pozwolą mu na przygotowanie naprawdę dobrych zdjęć dla pary młodej.


Fotografia ślubna http://fotocyfra.info/ to szczególny rodzaj fotografii. Na kadrach zatrzymany jest najpiękniejszy dzień w życiu dwojga ludzi, dlatego tak bardzo ważne jest, by fotografie miały dobrą jakość i oddawały charakter całego wydarzenia. Na co zwrócić uwagę, gdy przeglądacie oferty kolejnych fotografów ślubnych?


Nie ilość, a jakość


Oczywiście, 20 zdjęć z całego ślubu to byłaby przesada. Ale 2000 zdjęć to zwyczajnie za dużo, by chętnie je przeglądać, a poza tym możecie być niemal pewni, że nie będą one w takiej jakości, w jakiej chcielibyście je mieć. Ważne jest to, by dostarczone przez fotografa zdjęcia były ostre, zachowane w dobrej kolorystyce i przy odpowiednim kontraście, dzięki czemu chwile z najważniejszego dnia w waszym życiu pozostaną na lata trwałe i dobrze zachowane.


Aby mieć pewność, że wybrany przez was fotograf to specjalista, który wie, co to fotografia ślubna, dokładnie zapoznajcie się z jego portfolio. Czy zdjęcia, które pokazuje, to reportaż ślubny, który niesie w sobie historię, czy jedynie zlepek zdjęć z danego dnia, które wiele nie mówią? Poproście o zaprezentowanie jego zdjęć na dużych odbitkach, co najmniej odpowiadających kartce A4. Dlaczego? Tylko w ten sposób na 100% przekonacie się, czy jego zdjęcia cieszą się dobrą jakością.


Spotkanie w cztery oczy


To bardzo ważne, by przed podpisaniem ostatecznej umowy spotkać się z fotografem ślubnym. Oprócz portfolio i świetnych umiejętności technicznych, liczy się także wspólny język i brak skrępowania. Niezależnie od tego, czy wasze fotografie obejmować będą tylko wesele czy też cały dzień od przygotowań aż po sesje poślubną, musicie w czasie ich realizacji czuć się swobodnie. Dzień ślubu i tak napędzi wam wiele nerwów.


Bardzo dobrym pomysłem może okazać się sesja narzeczeńska, podczas której “na żywo” przekonacie się, czy macie wspólny język z fotografem. Jeśli okaże się, że nie, będzie jeszcze czas na zmianę decyzji.


Koszt wynajęcia fotografa na wesele


Fotografia ślubna to nie jest najtańsza usługa. Jeśli jednak przyjrzeć się wszystkim etapom pracy fotografa ślubnego, bardzo łatwo jest zrozumieć, skąd ona się bierze. Dzień ślubu to około 14 godzin pracy fotografa, następnie należy doliczyć co najmniej 3 godziny pracy podczas sesji plenerowej oraz nie mniej niż 20 godzin spędzonych przed komputerem. Następnie liczą się także koszty dojazdu na miejsce, raty za sprzęt oraz wszelkie konieczne opłaty, które fotograf musi comiesięcznie wydawać na opłacenie własnej działalności. Jeśli zatem chcemy, by fotografia ślubna wykonana była przez profesjonalistę, nie możemy liczyć, że to wszystko wykona dla nas za 500 czy 600 złotych. Jeśli tak się nad tym zastanowić, ceny fotografów ślubnych wcale nie są takie wysokie, bo godzina ich pracy nie kosztuje nas tak wiele, jak mogłoby się wydawać.