O czym musisz pamiętać, wyjeżdżając za granicę

2019-01-24

Gdziekolwiek nie jedziesz - wakacje to super sprawa. Warto jednak wziąć pod uwagę każdy scenariusz, także ten mniej miły, w którym stajemy się ofiarami wypadku. Dlatego tak ważne jest, by wykupić ubezpieczenie zagraniczne. To najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać, wyjeżdżając za granicę.


Powody, dla których warto mieć ubezpieczenie zagraniczne https://colonnade.pl/dla-ciebie/ubezpieczenia-turystyczne/wyjazdy-zagraniczne


Gdziekolwiek jesteś, możesz liczyć na pomoc medyczną

Jeśli poruszasz się po terenie Unii Europejskiej, po prostu przed wyjazdem zgłoś się do najbliższej placówki NFZ i poproś o kartę EKUZ. Pozwala ona na bezpłatne skorzystanie z pomocy medycznej w dowolnej, najbliższej placówce. Ważne jest jednak, byś dodatkowo wykupił ubezpieczenie zagraniczne, które będzie przydatne w przypadku poważnych chorób czy niespodziewanych wypadków.


Twój ubezpieczyciel powinien podać ci numer telefonu, pod którym:

  • dowiesz się, gdzie jest najbliższa placówka medyczna, z której usług możesz skorzystać
  • uzyskasz pomoc w organizacji transportu
  • dowiesz się, jak załatwić pokrycie kosztów leczenia z ubezpieczenia


Transport medyczny do kraju

Nigdy tak naprawdę nie wiesz, z jakiego powodu nie będziesz w stanie wracać do Polski samochodem czy tradycyjnym samolotem. Transport medyczny czasem potrzebny jest przy bardziej skomplikowanym złamaniu nogi. Tymczasem jego koszt to nawet paręnaście tysięcy złotych. Jeśli nie pokryje tego twoje ubezpieczenie zagraniczne, będziesz musiał pokryć te koszty sam.


Opieka nad członkami twojej rodziny

Co stanie się z twoimi bliskimi, kiedy ty przez jakiś czas będziesz musiał przebywać w szpitalu? Warto przed wyjazdem z rodziną zainwestować w ubezpieczenie zagraniczne, które uwzględnia pakiet assistance dla ciebie i bliskich. Dzięki niemu ubezpieczyciel bierze na siebie zorganizowanie opiekuna dla nieletnich dzieci oraz kierowcy, który odwiezie je do domu. Co więcej, w jego gestii leży także organizacja i pokrycie kosztów przyjazdu i pobytu osoby, która będzie z tobą w twojej chorobie.


Koszty ratownictwa

W każdym kraju sprawa wygląda trochę inaczej, jednak warto podkreślić, że w niewielu jest tak jak w Polsce, gdzie koszty ratownictwa medycznego pokrywają podatnicy. Warto więc uwzględnić to, wybierając ubezpieczenie zagraniczne, bo podjęcie akcji ratunkowej to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, które bez odpowiedniej polisy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.


Powodów, dla których warto wykupić ubezpieczenie zagraniczne przed podróżą jest znacznie więcej. Już te jednak powinny przekonać cię, że to najważniejsza rzecz do załatwienia przed zagranicznym wyjazdem.