Osuszanie fundamentów, czyli z czym się to wiąże?

2019-04-05

Osuszanie fundamentów wiąże się koniecznością naruszenia struktury ziemi, na której osadzony jest budynek, oraz samych fundamentów, co powoduje realne niebezpieczeństwo dla samego budynku.


Zmiany, które zachodzą podczas osuszanie fundamentów metodą drenażową mogą mieć później bardzo poważne skutki, dlatego tak ważne jest, aby cały proces osuszania odbywał się pod okiem sprawdzonych i doświadczonych specjalistów. Dzięki temu ryzyko powikłań bądź nieprzewidzianych wypadków i niemiłych niespodzianek zostaje wyeliminowane już od początku działania.


Samo osuszanie fundamentów http://budwod.eu/oferta/osuszanie-fundamentow/ metodą iniekcji jest procesem bardzo długim i czasochłonnym. Wiąże się to z koniecznością dotarcia w bardzo trudno dostępne rejony, a dodatkowo jest to utrudnione obecnością olbrzymiego tanażu samej budowli, na której fundamenty się opierają. Z drugiej strony zignorowanie problemu, jakim jest podmakanie budynku, może doprowadzić prędzej, czy później, do katastrofy budowlanej. Nawet najlepiej i najbardziej dokładnie wylane fundamenty, które zostaną poddane działaniu wody przez jakiś okres czasu (z reguły jest on dość długi, ponieważ problem jest ukryty pod ziemią, więc czasem dość długo trwa, zanim można się zorientować, że coś jest nie tak i potrzebna jest nam rada fachowca), zostaną naruszone. Warto zatem postawić na osuszanie starych fundamentów.


Działanie wody powoduje, że fundamenty mogą pękać (przy niskich, zimowych temperaturach, jest to bardzo częsty problem), a przez to może uleć rozpadowi cała konstrukcja domu. Poza tym wilgoć, która pod ziemią tworzy idealne warunki do rozwoju grzybów oraz pleśni, bardzo często wychodzi na zewnątrz, atakując ściany i pozostawiając na nich nieestetyczne plamy i zacieki. Dzisiejsi specjaliści pod względem osuszania budynków, a także fundamentów, stosują o wiele bardziej efektywne oraz efektowne sposoby, by pozbyć się nadmiaru wilgoci. Często te sposoby opierają się na wykorzystywaniu nowoczesnych technik wprowadzania do struktury zawilgoconych miejsc specjalnych elementów, które mają za zadanie wyciągnąć nadmiar płynu i jednocześnie zabezpieczyć odpowiednio budynek przed rozwojem grzybów i pleśni. Bardzo często w takich przypadkach wykorzystuje się różnego rodzaju środki chemiczne, mające właściwości higroskopijne, czyli wchłaniające wilgoć, a które są później usuwane wraz z nią na zewnątrz.


Sposobów na ocalenie i skuteczne osuszenie fundamentów jest, jak widać, sporo. Oczywiście, są to rozwiązania dosyć kosztowne. Prostszym sposobem na zabezpieczenie fundamentów, bądź całego swojego domu, jest odpowiedni system rynien i odprowadzania wody, który pozwoli na odpływ wody gruntowej bądź opadowej w miejsca, gdzie nie będzie ona miała aż tak wielkiego wpływu na stan naszych włości. Jest to rozwiązanie, które może zapewnić spokój na lata, jak nie na dziesięciolecia. Obecnie przy budowie nowoczesnych domów taki system jest proponowany już na etapie planów, co pozwala na dopasowanie elementów pod względem jak najbardziej optymalnego rozmieszczenia, oraz kolorystyki. Specjaliści, którzy proponują takie rozwiązania twierdzą, że jest to metoda, w którą warto inwestować, ponieważ daje ona doskonałe rezultaty i zmniejsza koszty w przyszłości.