Trykkeri, a automatyczne nawadnianie

2019-04-16

Męczy cię chodzenie z konewkami i wiadrami, denerwuje cię chlapanie w butach, które ciągle zalewasz z przepełnionych wiaderek, a może masz już dość zraszacza, którego wymieniasz już piąty raz z kolei i który znów psuje się po dwóch tygodniach używania? Chciałbyś coś zmienić, ale zupełnie nie masz pomysłu, gdyż wśród rozwiązań na podlewanie swojego ogrodu widzisz tylko konewki albo zraszacze, ewentualnie sam wąż z końcówką, która i tak cały czas zacieka albo się przycina, jeżeli chodzi o trykkeri https://trykknorge.no/.


Być może jest już czas na przejrzenie oferty, jaką dają na rynku automatyczne sposoby nawadniania. Jest to idealna konkurencja dla tradycyjnych sposobów podlewania, zapewnia systematyczny i komfortowy sposobów nawadniania całego ogrodu, zarówno niewielkiego spłachetka trawnika, jak i dużych obszarów z drzewami i krzewami owocowymi. Jedyne sensowne porównanie nawadniania automatycznego do tradycyjnych sposób było by wtedy gdybyśmy postawili na równi z nimi pełnoetatowego ogrodnika, który przyjdzie w nocy podlewać nasz ogród i zapłacimy mu mniej niż średnia krajowa. A i wtedy nie będzie to dokładne porównanie w nakierowaniu na trykkeri.


Systemy nawadniania automatycznego mają wiele zalet, z których najważniejszą jest oszczędność czasu i komfort bez wysiłkowej obsługi. Ponadto spore oszczędności zużywanej wody, a co za tym idzie kosztów na nią ponoszonych. Do tego doliczmy także lepsze nawadnianie roślin, które dostają odpowiednia porcję wody, w większości, wprost do korzeni, a także uniknięcie niepożądanego w przypadku wielu roślin, polewania po liściach bezpośrednimi strumieniami wody. Owocuje to idealnie, lepszym przyrostem, wyglądem ogólnym i kwitnieniem. Jak to się dzieje, że systemy automatycznie nawadniające pobierają aż o 50% mniej wody niż systemy tradycyjne? Otóż lepiej ją wykorzystują, podając bezpośrednio do korzeni- to po pierwsze. Po drugie przez to samo podawanie części wody bezpośrednio do korzeni ogranicza się ilość wody na powierzchni, co wpływa na zmniejszenie parowania, czyli bez efektywnego wykorzystania wody. Do tego systemy automatycznego nawadniania, zaprogramowane na uruchamianie się określonych porach, mogą pracować w nocy, czyli w okresie, w którym parowanie wody jest najmniej intensywne w odniesieniu do trykkeri.


Teraz pozostaje jeszcze tylko kwestia praktycznego montażu. Na rynku jest sporo firm specjalizujących się w zakładaniu automatycznego nawodnienia ogrodu. Oferują one usługę nie tylko montażu ale i projektowania instalacji, co zapobiega potencjalnym, przyszłym usterkom i niepożądanym awariom. Oczywiście proces instalacji systemu nawodnienia można także przeprowadzić samodzielnie, ale niewątpliwie warto jest jednak skorzystać z usług, jeśli nie całej firmy, to przynajmniej projektanta, który jako osoba doświadczona, profesjonalnie zaprojektuje plan całego systemu. Poprawnie sporządzony schemat instalacji powinien być stworzony w formie opisowej oraz graficznej, z naniesionymi konturami domu, obrysem ścieżek, podjazdów, budynków gospodarczych, tarasów i rabat. Koniecznym elementem jest także lokalizacja oraz specyfikacja ujęcia wody wraz z wszystkimi niezbędnymi pomiarami (ciśnienie wody oraz wydajność ujęcia). Dobrze sporządzony projekt będzie stanowienie tylko podstawę do montażu instalacji, ale także pomoc przy ewentualnej rozbudowie ogrodu, instalacji lub przy zmianach i remontach nie tylko ogrodu, ale także samego domu, gdzie warto odnieść się także do trykkeri. Odpowiednie podejście do kwestii projektu instalacji pozwoli nam cieszyć się długim i bezawaryjnym użytkowaniem systemu nawadniającego, bez konieczności ponownego rozkopywania ogrodu, czy ponoszenia wysokich nakładów pieniędzy i pracy.