Zabezpieczenie serwerowni

2019-04-18

Serwerownie całego świata mają zabezpieczone na swoich dyskach ogromne ilości informacji, często bardzo wrażliwych i istotnych danych, które nie chcielibyśmy, aby wpadły w niepowołane ręce. W dużej ilości wypadków, szczególnie, jeśli chodzi o informacje związane z sferami działalności dużych, rynkowych przedsiębiorstw, ich utrata może znaczyć wielomilionowe straty, sytuację kryzysową oraz utratę wizerunku, a nawet upadłości firmy, jeżeli chodzi o zabezpieczenie serwerowni http://dekk.pl/instalacje-gasnicze-gazowe.html.


Mając na uwadze, tak daleko posunięte konsekwencje, nie jest niczym dziwnym, że wiele osób stara się, aby gwarancja bezpieczeństwa nagromadzonych informacji była jak najbardziej wyśrubowana przy jednoczesnym spełnieniu optymalnych warunków do pracy dla wrażliwego sprzętu sieciowo- serwerowego. Taki zakres działań leży w gestii osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacji, ale często sprawuje nad nim kontrolę lub przeprowadza jakieś konkretne działania także samo kierownictwo firmy, co świetnie obrazuje jak ważnym i naglącym problemem jest zabezpieczenie serwerowni.


Osoby, które odpowiedzialne są za stworzenie pełnego i bezawaryjnie funkcjonującego zabezpieczenia serwerowni powinny wykazywać w pełni kompleksowe podejście do zagadnienia. Nie można skupić się tylko na jednym aspekcie zabezpieczeń, wyśrubowując go ponad miarę, jednocześnie pomijając inne możliwości tworzenia barier. System zabezpieczenia serwerowni powinien tworzyć kompatybilną całość z wszystkimi rodzajami zabezpieczeń znajdującymi się na takim samym lub porównywalnym poziomie. Ewentualnie dopuszczalne jest nieznaczne zwiększenie jednego bądź dwóch czynników zabezpieczających. Tylko całościowe podejście gwarantuje bezpieczeństwo danych gromadzonych na serwerach.

Najogólniej przyjmując systemy bezpieczeństwa można podzielić na zabezpieczenia fizyczne, techniczne, środowiskowe, personalne oraz organizacyjne.


Pierwsze z nich opiera się głównie na zabezpieczeniu budynku i pomieszczenia serwerowni, już pierwsze kroki, czyli wybór pomieszczenia na wrażliwe urządzenia jest istotny, gdyż nie może on paść ani na poddasza, ani na piwnice. Do tego serwerownia nie może być dostępna z pomieszczeń ogólnodostępnych. Do tego dochodzi sprawa antywłamaniowych drzwi i brak okien. Ostatni aspekt ma wielostronne znaczenie, poza ograniczeniem czynników włamania, wpływa także na zmniejszenie nagrzewania się pomieszczenia, a co za tym idzie wydajniejszej pracy systemów wentylujących w odniesieniu do zabezpieczenia serwerowni. Zabezpieczenia techniczne umożliwiają dostęp do serwerowni tylko wybranym osobom. Pozwalają na otwarcie drzwi tylko tym jednostką, które przedstawią dowód autoryzacji, przy czym dla względów bezpieczeństwa powinny obowiązywać dwa stopnie autoryzacji, np. karta zbliżeniowa i kod pin. Zabezpieczenia techniczne powinny być nadzorowane, np. przez system monitoringu wizyjnego i wspierane przez systemy sygnalizacji włamania czy nieautoryzowanego dostępu.


Kolejna grupa to czynniki środowiskowe, na które składa się monitoring parametrów środowiskowych. W serwerowni powinny znajdować się czujniki temperatury, wilgotności oraz zalania. Warto jest także wyposażyć się w system BMS, kontrolujący całościową prace wszystkich urządzeń pomiarowych, zbierając dane z nich schodzące i dodając kolejne informacje, tym razem o stanie samych urządzeń.