Zarządca nieruchomości Warszawa a archiwizowanie danych

2019-03-29

Zarządca nieruchomości Warszawa powinien zadbać o poprawne przechowywanie niezbędnych dokumentów.

 

Należy podkreślić, że rolą zarządcy, poza odpytywaniem poszczególnych agentów, jest jeszcze archiwizowanie informacji oraz co ważne - przedstawianie tych informacji w czytelnej formie administratorowi danej sieci, aby mógł on natychmiast podjąć odpowiednie działania, jeżeli chodzi o zarządca nieruchomości Warszawa https://www.lokum.waw.pl/o-nas/. Zauważmy, że im bardziej rozbudowane jest oprogramowanie danego zarządcy, tym więcej funkcji może on pełnić. Z ciekawszych opcji można wymienić na przykład wizualizacje topologii sieci, logiczne oraz fizyczne grupowanie urządzeń, analizę trendów, sporządzanie wykresów a także szybkie wykrywanie różnego rodzaju anomalii i powiadamianie administratora przy pomocy SMS, jeżeli ukazujemy rolę zarządcy obiektów mieszkalnych na ternie Warszawy.


Należałoby zwrócić uwagę na to, że praktycznie każdy producent sprzętu sieciowego uznaje SNMP za standard oraz implementuje jego obsługę w swoich urządzeniach. Właśnie poprzez to, została zapewniona kompatybilność urządzeń sieciowych, które pochodzą od różnych producentów. Trzeba podkreślić, że zwiększa to użyteczność protokołu, ponieważ zamiast tracić czas na pisanie odpowiednich rozszerzeń, które konwertują różne sposoby przesyłania wiadomości kontrolnych, całość po prostu działa. Nie powinniśmy bagatelizować prostoty SNMP. Pozwala ona na dość szybką wymianę danych oraz sprawia, że SNMP praktycznie w ogóle nie obciąża urządzenia, na którym pracuje. Musimy jednak przyznać, iż prostota zwykle nie idzie w parze z bezpieczeństwem. Zasada ta potwierdza się również w przypadku SNMP. Najpopularniejsza, a zarazem najprostsza wersja tego protokołu jest dość podatna na szereg ataków. Zwróćmy uwagę, że intruz może dość łatwo przechwycić community-string, aby później uwierzytelnić się za jego pomocą oraz całkowicie zmienić konfigurację monitorowanego urządzenia, także przez zarządcę nieruchomości w Warszawie.


Z racji tego, że wiele firm, niezależnie od wielkości, buduje swoją sieć w oparciu o rozwiązania firmy Cisco, będziemy musieli skonfigurować SNMP na routerze (lub też przełączniku) tej właśnie marki. Jeśli w sieci, którą się opiekujemy, działają urządzenia, które pochodzą od innego producenta, to z dużym prawdopodobieństwem obsługują one również protokół SNMP. Dodatkowo, możesz liczyć, że popularność systemu operacyjnego Cisco IOS odcisnęła piętno także na sposobie ich konfiguracji.


Zarządzając nieruchomościami miejmy na uwadze, że większość routerów firmy Cisco może odgrywać rolę zarówno zarządcy SNMP, jak i agenta. Pozwolę sobie bardziej zgłębić ten drugi przypadek, z powodu słabej dokumentacji, która dotyczy wykorzystywania routera jako zarządcy oraz ze względu na niską jakość pracy z zarządcą w środowisku IOS. Warto jest zacząć od skonfigurowania dostępu do routera przez protokół SNMP. Pamiętajmy jednak, że jedynym parametrem, który jest wymagany przy zestawianiu połączenia zarządca-agent jest community-string, który pełni rolę hasła.