Piłkarskie Kuźnie Talentów cz.1

Dzisiejszym artykułem zaczynamy niejako cały blok poświęcony najlepszym oraz największym akademiom piłkarskim, które od lat cieszą się świetną opinią w świecie futbolu, oraz co najważniejsze regularnie przynoszą ogromne „zyski” pierwszym zespołom. Dowiecie się między innymi o tym, czemu akademia Ajaxu uważana jest za najlepszą na świecie, i jaka jest filozofia naboru zawodników do pierwszego zespołu drużyny Barcelony.

Dzisiaj zaczynamy jednak troszeczkę inaczej. Na pierwszy ogień pod lupę bierzemy szkółkę Sportingu Lizbona.

Jest to jeden z najnowocześniejszych oraz największych kompleksów piłkarskich, uroczyście otwarty w 2002 roku. Akademia jest znakomicie wyposażona a młodzi adepci piłkarskiego rzemiosła mają tam wszystko, czego tylko potrzebują. Cały obiekt położony jest na obrzeżach Lizbony a spokój oraz idealne uwarunkowania pogodowe dodatkowo wspomagają rozwój młodych piłkarzy. O bezpieczeństwo oraz ochronę również nie trzeba się martwić, ponieważ wychowankowie mają zapewnioną całodobową opiekę na najwyższym poziomie, a różnorakie systemy antywłamaniowe oraz monitoring sprawują pieczę na całym terenie. Kompleks ma około 250 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni - potęga!

Akademia Sportingu szkoli osoby od 9 roku życia. Dzięki bogato rozwiniętemu systemowi szkolenia dzieci i młodzieży praktycznie, co rok do pierwszej drużyny trafiają świetni zawodnicy, którzy w późniejszych etapach swojej kariery bardzo często przenoszą się do klubów ze ścisłej czołówki Europejskiej. Dzięki takiemu napływowi klub nie tylko otrzymuje piłkarzy, którzy wzmacniają pierwszą drużynę lwów z Lizbony. Klub ma również spore poeniądze ze sprzedaży zawodników - one znacząco podnoszą do góry budżet klubowy, co również jest ważne. Mamy więc dwa kanały, dzięki którym klub zyskuje poprzez szkolenie w akademii - wewnętrzne i zewnętrzne.

Jeśli chodzi o tych największych, którzy zrobili i cały czas robią wielkie kariery na europejskich boiskach można przytoczyć takie nazwiska jak: Cristiano Ronaldo, Nani, Luís Figo, Simao Sabrosa, czy Ricardo Quaresma. To wystarczają rekomendacja i czynnik przycigąjący kolejne setki młodych adeptów futbolu. Jeżeli chodzi o infrastrukturę, akademia posiada 5 boisk naturalnych o wymiarach 110 x 70 metrów. Do tego dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 90 x 70 metrów oraz 60 x 40 metrów. Boisko główne posiada trybunę, na której pomieścić się może 1000 kibiców, kasy biletowe, oraz miejsca dla przybyłych gości. Na terenie obiektu nie zabrakło również hotelu, który łącznie posiada 91 pokoi w tym 18 dwuosobowych. Sam hotel również posiada różnorakie atrakcje jak przystało na porządny budynek tego typu. Miejsca do treningu, nauki i odpoczynku jest więc wystarczająco. 

W skład akademii Sportingu Lizbona wchodzą między innymi:

 • Hotel z 18 dwuosobowymi pokojami oraz ... bankomatem.
 • Restauracja.
 • Boiska: 5 naturalnych, 2 ze sztuczną murawą.
 • Siłownia.
 • Jacuzzi.
 • Sala do masażu.
 • Sala telewizyjna, bilard, stoły do ping ponga, piłkarzyki.
 • Sala do analizy meczów wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny na 70 osób.
 • Sala konferencyjna o wielkości 120 metrów kwadratowych.

Tomek Świtała

 
 • dodano: 12.11.2013 11:54
 • autor: Paweł Stolarczyk
 • Komentarzy ()
 
 

Partnerzy