Trening stałych fragmentów gry - cz. 1

Stałe fragmenty gry to nieodzowna część piłkarskiego rzemiosła. W dwóch tekstach przedstawimy Wam szczegółowy opis 2-godzinnego treningu przyswajającego schematy zagrań przy stałych fragmentach. Rzut rożny, rzut wolny, rzut z autu czy rzut karny - trener Marek Dragosz przedstawia ćwiczenia doskonalące każdy z w/w elementów.

Rozgrzewka

1. Luźny bieg, w trakcie którego zawodnicy wykonują ćwiczenia kształtujące. Różne formy biegu, różne formy ćwiczeń. (5 min.)

2. Stretching dynamiczny (4 min.)

Podczas truchtu ćwiczenia rozciągające pachwiny (noga ugięta w stawie kolanowym, uniesiona, ruch do wewnątrz i do zewnątrz); w rozkroku, w wypadzie; wymachy, odmachy; odchylenia i skręty tułowia oraz mięśni brzucha i grzbietu.

3. Koszykówka (6 min.) – z założeniem dążenia do zasłon i wybloków.

Gra toczy się na ograniczonym polu jak na rysunku. Zawodnicy grają 2 piłkami. Ruchome „kosze” tworzą bramkarze trzymający w rękach obręcze koordynacyjne i poruszający się w różnych kierunkach.

4. Stretching (5 min.)

OTWARCIE GRY

Rozpoczęcie gry według ustawienia jak na rysunku.

Po krótkim zagraniu w środku „do przodu” pomiędzy graczami 4 i 9 ten drugi wycofuje piłkę do 8, który zagrywa w boczny sektor do wbiegającego 11. Ten wycofuje krótko do 10, który podaniem diagonalnym przenosi grę na wbiegającego 3 (ten wbiega z opóźnieniem w stosunku do 10 i 11). Zadaniem 3 jest dokładne dośrodkowanie na 9 bądź 4, którzy kończą akcję strzałem na bramkę. (5 min.)

Rozpoczęcie gry od bramki według ustawienia jak na rysunku.

Bramkarz 1 zagrywa piłkę w kierunku 9 a ten wycofuje będącego w ruchu 4. Ten z kolei podaniem prostopadłym otwiera drogę do bramki dla 11, który kończy akcję strzałem na bramkę. (5 min.)

RZUT WOLNY

Jako pierwszy ruch wykonuje 9 obiegając z plecami wykonującego rzut wolny. 7 podaje do wybiegającego na wolną pozycję 10, który z pierwszej piłki zagrywa za murem w wolną strefę do wbiegającego 9. W tym czasie 8 stosuje wyblok dla 11, który wbiega w kierunku krótkiego słupka i tam otrzymuje podanie od 9 i kończy akcję strzałem na bramkę. (10 min.)

Jako pierwszy ruch wykonuje 11 wybiegając na wolną pozycję po tym jak wyblok dla niego zastosował 10. W tym momencie 8 zagrywa dokładnie do 11 a 9 wykonuje energiczny zwrot w wolną strefę obok muru i tam otrzymuje podanie od 11 by skończyć akcję strzałem na bramkę. (10 min.)

Jako pierwszy ruch wykonuje 10 wybiegając na wolną pozycję po tym jak wyblok dla niego zastosował 7. W tym momencie 8 zagrywa dokładnie do 10 a 6, 9 i 11 wykonują energiczny ruch w określone na rysunku strefy przed bramką. 10 zagraniem z pierwszej piłki zgrywa piłkę w kierunku jednego z trzech wbiegających partnerów, którzy kończą akcję strzałem. (10 min.)

Już jutro w drugiej części - rzut rożny, rzut z autu, rzut karny

Marek Dragosz

 
  • dodano: 08.12.2013 13:34
  • autor: Joanna Jeż
  • Komentarzy ()
 
 

Partnerzy