Od deski do deski

Andrea Pirlo. Myślę, więc gram

Andrea Pirlo to piłkarz szanowany i podziwiany przez większość futbolowego światka. Praktycznie każdy docenia jego niesamowite umiejętności oraz klasę, którą prezentuje zarówno na boisku, jak też poza nim. Czy zawodnik uważany za niezwykle grzecznego i uprzejmego jest w stanie napisać ciekawą autobiografię?

 

Stefan Effenberg. Niepokorny

Facet, który kapitanował Bayernowi i przyjaźnił się z Olim Kahnem. Piłkarz, który oskarżony był o pobicie bezdomnego, a ze swoich spraw prywatnych tłumaczył się na żywo w telewizji. Niejednokrotnie zawieszany, często karany grzywną, po prostu niepokorny, czyli Steffan Effenberg i jego biografia.

 

Mike Carson. Menedżerowie

Zimni i zamknięci w sobie, czy empatyczni i zawsze skorzy do pomocy? Jacy są najlepsi menedżerowie świata, którzy przez ostatnie lata pracowali w Premier League? Na te pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce Mike Carson, a przy okazji przedstawia warsztat i metody pracy utytułowanych szkoleniowców związanych z brytyjską piłką.

 

Marti Perarnau. Herr Guardiola

Kiedyś wybitny piłkarz, teraz znakomity trener. Podczas swojej szkoleniowej kariery wygrał 18 na 26 możliwych trofeów. Jak Pep Guardiola, jeden z symboli Barcelony lat 90-tych, odnalazł się wśród niemieckiej perfekcji i dokładności, pracując w monachijskim Bayernie?

 

Zlatan Ibrahimović. Ja, Ibra

Zlatan to zdecydowanie nie jest normalny koleś. Klasyfikację najlepszych strzelców we Włoszech wygrał strzałem piętą, a dla podniesienia poziomu adrenaliny kradł rowery. Czy jego książka mogła więc być normalnym, suchym opisem piłkarskiej kariery?

 

James Bannon. Ja kibic

Filmów i książek, w których policjant wciela się w szeregi mafii mamy na pęczki (polecam Donnie Brasco). James Bannon również robił za tajniaka, ale zamiast do organizacji przestępczej, próbował zaadaptować się do grupy chuliganów. Jego książka, to opis związanych z tym okresem przeżyć i spostrzeżeń, zarówno z perspektywy policjanta, jak i człowieka.

 

Harry Redknapp. Wszystko pod kontrolą

Człowiek, który w futbolu zobaczył wszystko i przeszedł drogę z niższych lig aż do pojedynków jako menadżer Tottenhamu w Champions League. Choć ledwo czyta i pisze, to i tak jest jednym z najbardziej cenionych angielskich menadżerów. O kim mowa? Oczywiście o Harrym Redknappie, czyli menadżerze, który ma wszystko pod kontrolą.

 

Kopalnia. Sztuka Futbolu

„Kopalnia” od wydawnictwa o tej samej nazwie to twór tyle osobliwy, co bezprecedensowy na polskim rynku wydawniczym. Oto w erze wymierania druku jako materiału dziennikarskiego zbiera się – w mniemaniu wydawców – gros najlepszych dziennikarzy sportowych kraju. Ta reprezentacja polski w (pisaniu o) piłce nożnej – wspomagana przez zagraniczny zaciąg – zdaniem złożonym walczy z krótkimi hasłami, kwiecistym epitetem z emotikonami, a ponad dwustoma stronami papieru z e-wydaniami. Jednym słowem, głośno krzyczy, że dziennikarstwo nadal ma się dobrze.

 

Declan Hill. Przekręt

Korupcja w piłce nożnej to dla Polaków żadna nowość. Po tym jak Fryzjer wyczesał nam przestępczy półświatek w kraju ujawniono już ponad 600 ustawionych spotkań. Declan Hill jest takim naszym Dominikiem Pankiem z budżetem i misją, której twórca bloga Piłkarska Mafia przyznaje, że nie czuje. Misją Hilla nie jest jednak pokazanie, jak źle dzieje się w światowej piłce, a jej uzdrowienie. Jak sam przyznaje, jest to niezwykle ciężkie zadanie, bo stworzenie idealnego przekrętu wcale nie jest takie trudne.

 

Ulrich Hesse. Tor!

Niemiecki futbol kojarzy się dziś z ofensywną, szybką grą. Wychowani w Niemczech zawodnicy są rozchwytywani przez najbogatsze kluby świata, a Bayern Monachium pretenduje do miana najlepszego z europejskiej śmietanki. Nam dodatkowo zachodni sąsiedzi kojarzą się z zaporą nie do przejścia w reprezentacyjnej piłce, przeciwnikiem od lat niepokonanym, którego już dawno powinniśmy byli posłać na deski, a który przysparza nas o kolejne kompleksy. Ulrich Hesse przekonuje jednak, że w starciu z jego rodakami nie mamy się czego wstydzić, bo piłkarze z polskich ziem mieli ogromny udział w budowie jednej z futbolowych potęg Europy.

 
 

Partnerzy