Legia poznała pierwszego rywala

Mistrz Polski - Legia Warszawa rywalizację o tegoroczną Ligę Mistrzów rozpoczyna od 2 rundy kwalifikacyjnej. Warszawianie byli rozstawieni w tej rundzie (w kolejnej także będą) i to do nich dolosowywano słabszego rywala. Sierotka w osobie słynnego Gianniego Infantino wylosowała Legii walisjką drużynę The New Saints of Oswestry Town & Llansantffraid Football Club. Długa nazwa która w jęz. walijskim jest prawioe nie do wymówienia przez obcokrajowców - Clwb Pêl-droed y Seintiau Newydd).

Co wiadomo o rywalu? Drużyna, jak na ekipę z Wysp jest bardzo, bardzo młoda. Powstała w roku 1959 jako Llansantffraid F.C. i jeszcze pod taką nazwą mierzyła się z chorzwowskim Ruchem w sezonie 1996-1997 w ramach kwalifikacji Pucharu Zdobywców Pucharów. był to debiut walijczyków na arenie międzynarodowej, dla Ruchu na szczęście nieudany - Ruch wygrał w dmuemczu aż 6:1 (1:1 i 5:0). Rok później klub zmienił nazwę na Total Network Solutions F.C. a w 2003 połączył się klubem Oswestry Town F.C., starszym o blisko 100 lat i leżącymw ... Anglii (oba kluby dzieli około 8 kilometrów). Nazwa klubu zmieniała się jeszcze dwa razy i ostatecznie nazywa się on w skócie The New Saints F.C.

Oprócz potyczek z Ruchem Chorzów, los zetknął Walijczyków jeszcze dwukrotnie z polskimi drużynami. W sezonie 2001/2002 w kwalifikacjach Puchar UEFA zmierzyli się z Polonią Warszawa (0:2 i 0:4) a w sezonie 2002/2003 z Amiką Wronki (2:7 i 0:5). Ogółem w potyczkach w Europie Walijczykom nie szło dobrze, nigdy nie pokonali więcej niż jednego rywala a i to zdarzyło się zaledwie dwa razy na 16 dotychczasowych startów. W zeszłym roku w drugiej rundzie kwalifikacji do Champions League Walijczycy przegrali ze szwedzkim Helsingsborgiem (0:0 i 0:3), który w kolejnej rundzie wyeliminował Mistrza Polski - Ślaska Wrocław.

Bilans The New Saints z polskimi drużynami to 6 spotkań, z których 5 przegrali a 1 zremisowali. W bramkach: 3:24 dla polskich ekip. Legia nie powinna mieć żadnych problemów z pokonaniem tej przeszkody - gdyby było inaczej, to znaczy, że Legia na Ligę Mistrzów po prostu nie zasługuje.

Pierwszy mecz rozegrany zostanie w Walii, spotkania tej fazy eliminacyjnej zostaną rozegrane 16-17 i 23-24 lipca.

 
  • dodano: 24.06.2013 12:39
  • autor: Paweł Stolarczyk
  • Komentarzy ()
 
 

Partnerzy